2015 m. kovo 3 – 21 d.

 

5-OJI LIETUVOS KALIGRAFIJOS IR RAŠTO MENO PARODA

skirta Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo ir lietuviškos spaudos atgavimo 110-osioms metinėms

Kaligrafijos ir rašto meno paroda

 

Pirmoji Lietuvos rašto meno paroda įvyko 1992 m. Klaipėdoje, šviesios atminties profesoriaus Algio Kliševičiaus iniciatyva. Teko laukti net septynerius metus, kol 1999-aisiais buvo surengta antroji paroda, nuo tada rengiama kas penkeri metai. 2009 metais vykusi IV-oji paroda buvo skirta Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui ir vėl surengta Klaipėdoje, šiandien ne be priežasties tituluojamoje Lietuvos kaligrafijos sostine. Vėliau visos parodos, kurias lydėjo išsamūs katalogai, buvo eksponuotos Kaune, Vilniuje, Šiauliuose, apkeliavo daugelį kitų Lietuvos ir artimojo užsienio miestų.
Kaip ir ankstesnės parodos, V-oji Lietuvos rašto meno paroda orientuojasi į Lietuvos rašto kultūrines sąsajas su Europos šalių mentalitetu, daile tiek istorijos šviesoje, tiek nūdienos aktualijose. Tai lėmė ir V-osios rašto meno parodos dedikavimas Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo ir lietuviškos spaudos atgavimo 110-osioms metinėms. Tačiau kaligrafai pakviesti prisiminti ir kitus literatūrinius jubiliejus, kuriais sodrūs 2014-ieji. Tai ir lietuvių poetės Salomėjos Nėries 110-osios, rašytojo Jono Biliūno 135-osios, rašytojo Juozo Tumo Vaižganto 145-osios, Vakarų Europos  poezijos ir dramaturgijos tėvu tituluojamo Viljamo Šekspyro 450-osios gimimo metinės.
Istorinės, mokslinės, kultūrinės ir kitos žinios iš laiko atstumo mus pasiekia rašto dėka. Tačiau raštas – ne tik komunikacijos ir informacijos fiksavimo priemonė. Minint spaudos lietuviškais rašmenimis atgavimo jubiliejų, tikslinga raštą ir susiformavusią originalią dailės šaką – rašto meną – paminėti ir įamžinti kaip neatsiejamą kultūros sandą, nacionalinę vertybę ir visuomenės pažangos pagrindą.
Lietuvos istorijoje užfiksuoti tokie analogų neturintys fenomenai, kaip knygnešystė ir lietuviškų tekstų spausdinimas kirilica. Raštas tampriai susijęs su lietuvių literatūros lobynu. Neabejotinai ryškių inspiracijų dailininkų kaligrafinei raiškai suteikė pirmojo lietuviško epo kūrėjo K. Donelaičio gimimo metinių paminėjimas.
Parodoje pristatoma 45 menininkai iš Lietuvos ir dar 9 pasaulio šalių: Izraelio, Rumunijos, Baltarusijos, Prancūzijos, Vokietijos, Japonijos, Italijos, Danijos, Pietų Korėjos. Jų darbai buvo atrinkti po šį pavasarį vykusio konkurso.
                                 

 

Parodos organizatorius
Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius
Klaipėdos dailininkų fondas

Kuratorė
Lidija Kuklienė

Rėmėjai:
Lietuvos Respublikos Kultūros taryba
Klaipėdos miesto savivaldybė