Tarptautinės rankų darbo popieriaus meno paroda

POPIERIUS – TRADICIJA IR EKSPERIMENTAS


2013 m. spalio 2 – 22 d.

 

POPIERIUS – TRADICIJA IR EKSPERIMENTAS

 

Parodos organizatorius:
LDS galerija ARKA

Parodos kuratorės:
Elvyra Katalina Kriaučiūnaitė, Ieva Babilaitė-Ibelhauptienė, Dovilė Tomkutė-Veleckienė

Parodos partneriai:
Amateras Foundation (Sofija, Bulgarija) Šv. Jono gatvės galerija (Vilnius)

Parodos rėmėjai:
Kultūros rėmimo fondas, Vilniaus miesto savivaldybė

Parodos tikslas - suburti popieriaus meno srityje kuriančius profesionalius menininkus iš Lietuvos ir kitų šalių, apžvelgti rankų darbo popieriaus meno tradicijas, populiarinti rankų darbo popieriaus meną tarp įvairių specialybių dailininkų, įtvirtinti jį kaip atskirą ir perspektyvią meno rūšį, supažindinti menininkus su inovatyviomis technologijomis, akcentuoti ekologinį popieriaus atliekų perdirbimo aspektą, derinti popierių su kitomis organinėmis medžiagomis, įgalinti menininkus keistis kūrybinėmis ir technologinėmis patirtimis. Buvo kviečiame dalyvauti menininkai iš Lietuvos ir užsienio, dirbantys įvairiose meno srityse ir kuriantys objektus iš rankų darbo popieriaus bei kitų popieriaus rūšių. Parodoje dalyvauja virš 50 Lietuvos ir užsienio autorių.

Rankų darbo popierius - dar pakankamai jauna ir perspektyvi šiuolaikinės dailės sritis. 20 a. pabaigoje buvo priimama kaip naujovė, tačiau itin greitai prigijo bei įgavo didelį būrį pasekėjų įvairių sričių menininkų tarpe visame pasaulyje. Rankų darbo popierių savo kūryboje naudoja ne tik grafikai, bet ir tekstilininkai, keramikai, skulptoriai. Menininkai, įsitraukę į šį procesą ir pajutę jo magiją, dažnai pratęsia tai tolesnėje savo kūryboje, atrasdami naujus popieriaus masės panaudojimo būdus ir plėsdami išraiškos priemonių galimybes. Lietuvoje popierinių kūrinių idėja taip pat nėra nauja. Jau daugiau kaip 20 metų savo dirbtuvėse Lietuvos menininkai mėgina sukurti ne tik rankų darbo popierių bet ir kūrinius iš popieriaus. Popieriaus atgimimas prasidėjo nuo 1994 m., kai Vilniuje, Šiuolaikinio meno centre atsidarė popieriaus meno paroda iš Šveicarijos. Daugelis joje eksponuotų kūrinių - popieriniai objektai, kuriuos kuriant panaudotos popieriaus atliekos ar žaliava. 1996 m. į popieriaus simpoziumą susirinkę lietuvių menininkai atliko naujus meninius eksperimentus su popieriaus mase, o vienas iš tada vykusio simpoziumo reikalavimų – ieškoti ne naujų technologinių popieriaus pagražinimo būdų, o sukurti parodinius darbus. Menininkai, įkvėpti vienas kito, be baimės atsidavė popieriaus šėlsmui, žaismingai pažvelgdami į popierių kaip į medžiagą, tinkamą realizuoti daugybei idėjų. Visi stengėsi išnaudoti popieriaus teikiamas galimybes ir sukūrė netikėtas popierines parafrazes. Skirtingi menininkai skirtingai pažvelgė į popieriaus plastines galimybes: tekstilininkai akcentavo popieriaus medžiagiškumą, keramikai - paviršių, skulptoriai - apimtį, tapytojai - plokštumą, tačiau tai netapo taisykle. Popierius - ilgaamžė, plastiška, lengvai įvaldoma medžiaga, tačiau konkretus prisilietimas padeda pajusti dar įvairesnes jo savybes ir galimybes. Tai ypač aktualu mūsų sparčiai tobulėjančių technologijų amžiuje, nes popierius nuolat primena, kad bet kokios meninės kūrybos pradžia pirmiausia gimsta popieriuje. Labai svarbus aspektas yra tai, kad popieriaus meno gamyboje naudojamos tik natūralios, ekologiškos ir aplinkos neteršiančios medžiagos.
Tarptautinės rankų darbo popieriaus meno parodos tikslas „Arkos“ galerijoje - suburti popieriaus meno srityje kuriančius profesionalius menininkus iš Lietuvos ir kitų šalių, įtvirtinti popieriaus meną kaip atskirą, nepriklausomą ir perspektyvią meno rūšį, organizuoti seminarus, dirbtuves ir mokymus, kur menininkai galėtų demonstruoti savo sukurtas technologijas ir dalintis patirtimi, įtraukti į šį procesą VDA studentus, dailės mokyklų mokinius, jaunus menininkus, lavinti juos teoriškai ir praktiškai.
Parodą „Arkos“ galerijoje surengti inspiravo „Amateras Foundation" suorganizuotas popieriaus meno festivalis „Sofia Paper Art Fest", kuris vyko 2013 m. gegužės 1 - birželio 1 d. Sofijoje (Bulgarija). Festivalio šūkis - “Unity & Art” (Vienybė ir menas), festivalis Sofijoje vyko jau trečią kartą. Galerija "Arka" buvo pakviesta pristatyti Lietuvos popieriaus meno kolekciją. Festivalyje dalyvavo menininkai iš Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Islandijos, Škotijos, Vengrijos, Švedijos, Korėjos ir kt. šalių. Dalis šių autorių savo darbus rodo ir parodoje Vilniuje.
Poperiaus meno parodos yra labai svarbios ne tik savo menine, edukologine, bet ir aplinkosaugos bei ekologijos prasme. Ne tik menininkams, bet ir visuomenei demonstruojami būdai, ką galima sukurti, perdirbant popieriaus atliekas ir kitas natūralias medžiagas. Vienoje vietoje galima pamatyti su popieriaus menu susijusią Lietuvių autorių kūrybą, palyginti ją su žinomų užsienio dailininkų darbais. Paroda apjungia popieriaus srityje dirbančius profesionalus, praturtina jų žinias, padeda įgyti daugiau praktinių įgūdžių, atrasti ir sukurti naujas technologijas, pritaikyti naujus kūrybos principus, suartina įvairių šalių menininkus, praplečia jų akiratį, skatina bendrauti ir kurti drauge.